środa, 7 grudnia 2011

O ściegach słów parę :)

Cześć,
Korzystając z faktu, że miałam ostatnio trochę wolnego czasu, postanowiłam podzielić się z wami kilkoma radami, które w jakiś sposób rozjaśnią wam temat ''Jak szyć pluszaka". Jak na razie widzę niewiele moich znajomych podjęło się tego zadania ;). Ja będę jednak nieugięta i postaram się was nakłonić do zrobienia zabawki.

 Po pierwsze: Nie nauczysz się szyć jeżeli nie dowiesz się jakiego ściegu użyć do jakiego rodzaju zabawki. Więc przedstawię tu cztery podstawowe ściegi, które używa się do zrobienia pluszaka.

1) Ścieg pierwszy, który był potrzebny przy uszyciu królika- whip stitch. Stopień trudności: łatwy. Do jakiego typu pluszaków użyć? Najlepiej nadaje się do zabawek, przy których zależy Ci na miękkich, łagodnych przejściach przy szwach, a nie rogach lub zagięciach.




2) Ścieg, który potrzebny był przy uszyciu żaby, czyli blanket stitch. Stopień trudności: łatwy. Do jakiego typu pluszaków użyć? W pracach, w których zależy Ci na widocznych zagięciach oraz na dosyć płaskim, niewyginającym się kształcie sprawdzi się świetnie :).



3) Ścieg trzeci, czyli back stitch. Stopień trudności: średnio trudny/trudny. Do jakiego typu pluszaków użyć? Ten ścieg używam tylko do materiałów niebędących filcem.Maskotki robione z jego pomocą trzeba zawsze wywrócić na drugą stronę, a przedtem pamiętać, żeby zostawić 0,5-1 cm materiału wychodzącego poza zarys pluszaka.  Z zewnątrz wygląda praktycznie jak robiony maszyną. Pracochłonny, ale daje świetne efekty :)



4) I ostatni ścieg- ladder stitch. Stopień trudności: średnio trudny/trudny. (Wideo jest niestety po angielsku, jeśli nie rozumiesz co mówi ta pani to niezbyt ważne. W większości opowiada tylko co robi. ;) ) Do jakiego typu pluszaków użyć? Tego ściegu nigdy nie używamy do wykonywania całego pluszaka. Łączy się on jedynie ze ściegami, po których wykonaniu przewraca się materiał na zewnętrzną stronę (np. wcześniej wspomniany back stitch). Służy do bardzo mało widocznego zakańczania szycia. Na końcu filmiku pokazane jest to zakończenie nitki, o którym wcześniej mówiłam - praktycznie niewidoczne i ,,beznitkowe".


   
Mam nadzieję, że ten post wam się przyda :).Byłabym wdzięczna za napisanie w komentarzach na stronie na facebooku lub pod tym postem, sugestii, co chcielibyście zobaczyć w następnych postach na blogu PTB - nie wiem co bardziej was interesuje- poradniki, projekty z szablonami czy może linki do projektów, które wykonałam z nieswoich szablonów? Piszcie :) ,
                                                                                                           Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz